Imprezy świąteczne

Impreza na koniec roku zamiast typowej wigilii.

Wiele firm pod koniec roku decyduje się na zorganizowanie imprezy świątecznej. Statystyki wskazują, że około 70% firm organizuje świąteczne eventy dla swoich pracowników. I prawie połowa z nich to imprezy dla wszystkich pracowników – tak, aby każdy mógł spędzić miło czas w gronie kolegów z pracy i przy okazji lepiej poznać szefa w luźniejszej niż na co dzień atmosferze.

Jednak w ostatnich latach da się zauważyć pewną tendencję – wiele firm decyduje się na zorganizowanie imprezy, która będzie odpowiadała każdemu pracownikowi, rezygnując z typowej klasycznej wigilii. Dlaczego tak się dzieje? Jak zorganizować taki event? Co proponują firmy swoim pracownikom z tej okazji?

Nowa forma imprez świątecznych

Imprezy świąteczne są swego rodzaju tradycją – w wielu firmach organizuje się je od lat i wszyscy tak się do nich przyzwyczaili, że są one czymś normalnym i wyczekiwanym. Jednak ze względu na zmiany zachodzące na świecie, nadeszła pora na dokonanie zmian również w aspekcie organizowania eventów świątecznych. Z roku na rok coraz bardziej odchodzi się od modelu wielkich imprez, na które zapraszano pracowników z całymi swoimi rodzinami. Obecnie firmy stawiają raczej na integrację w środowisku czysto zawodowym – wśród pracowników oraz między pracownikami i szefem. Tradycyjnym elementem jest wręczanie premii świątecznych, czy też premii na koniec roku (tutaj często również mamy do czynienia z bardziej neutralną nazwą), które z każdym rokiem wzrastają. Badania wskazują, że w zależności od wielkości i finansów firmy, pracownicy otrzymują średnio 100-300 zł, choć w niektórych korporacjach premie te sięgają 500 zł i więcej. Eventy świąteczne są dobrą okazją do wręczenie tego upominku jako nagrody za dobrze przepracowany rok.

Na polskim rynku powoli zaczyna uwidaczniać się również zachodni trend – wiele firm zaprasza na imprezę świąteczną nie tylko pracowników, ale również klientów. Oczywiście ma to na celu budowanie pozytywnego wizerunku firmy i zachęcenie klientów do dalszego korzystania z jej usług. Czasem korporacje decydują się na zorganizowanie dwóch eventów na koniec roku – jednego dla pracowników i jednego dla klientów. Co ciekawe, często budżet tego drugiego jest większy niż pierwszego.

Jakie zmiany można dostrzec na rynku pracy i jaki wpływ mają one na organizowanie imprez na koniec roku? Coraz częściej firmy zatrudniają osoby pochodzące z innych kręgów kulturowych, o innej tradycji, niż ta, która jest nam tak dobrze znana. Dlatego też, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich swoich pracowników, wiele firm decyduje się zrezygnować z organizowania klasycznej wigilii pracowniczej na rzecz eventu świątecznego, w czasie którego wszyscy pracownicy będą się dobrze bawić. Coraz częściej rezygnuje się również z typowego nazewnictwa takich eventów. Dlatego też zamiast mówić o wigilii pracowniczej, mówi się o Christmas Party, czy też po prostu o firmowej imprezie podsumowującej rok. Obecnie rynek pracy jest w wielu branżach rynkiem pracownika, dlatego też firmom zależy na pokazaniu się od jak najlepszej strony. Organizacja imprezy końcowo rocznej jest jednym z wielu narzędzi do osiągnięcia tego celu. Za jej pomocą firmy budują pozytywny wizerunek wśród wszystkich swoich pracowników oraz wzmacniają wewnętrzne relacje i umacniają pracowników w przekonaniu, że są ważną częścią zespołu i że ich zdanie liczy się nawet w takiej kwestii jak organizowanie imprez firmowych.

Eventy końcowo roczne w praktyce

Jak w praktyce wygląda zorganizowanie takiej imprezy? Wiele zależy od rodzaju firmy, jej budżetu, czy też wieku i pochodzenia zatrudnionych w niej osób. Mniejsze firmy, w których pracują tylko osoby wywodzące się z bliższych nam kręgów kulturowych często pozostają przy tradycyjnej formie wigilii pracowniczej. Zazwyczaj jest to stosunkowo krótkie spotkanie w siedzibie firmy lub w restauracji z typowymi świątecznymi potrawami, takimi jak barszcz, czy pierogi. Spotkaniom tym towarzyszy bardziej kameralna i spokojna atmosfera.

Jeśli chodzi o większe firmy, czy też korporacje międzynarodowe, najczęściej decydują się one na zorganizowanie imprezy poza miejscem pracy. Wynika to z chęci pokazania pracownikom, że ich pracodawcy myślą nie tylko o pracy, ale także chcą zapewnić im pewną miarę rozrywki. Na decyzję o zorganizowaniu tego typu eventu poza miejscem pracy wpływa też ilość pracowników – często nie da się pomieścić wszystkich w jednym pomieszczeniu biurowym. Biorąc pod uwagę, że w tego typu korporacjach pracują setki osób, zachodzi potrzeba zorganizowania imprezy dla nawet 500 i więcej osób. Dlatego też najczęściej organizuje się je w większych restauracjach, w hotelach, czy salach konferencyjnych. Przy organizacji eventu świątecznego w hotelu, firmy zazwyczaj zapewniają nocleg swoim pracownikom, tak aby mogli oni w pełni skorzystać z tej rozrywki. Przy okazji firma buduje swój pozytywny wizerunek, wskazując pracownikowi, że jest dla niej cenny i chce go nagrodzić za jego ciężką pracę w ciągu całego roku. Jest to też doskonała okazja na spędzenie czasu z przełożonymi w luźniejszej i nie tak zobowiązującej atmosferze. Pozwala to oderwać się od codziennych zajęć i pracy, przyjemnie wykorzystać wolny czas i lepiej się poznać. Wielu pracowników przy takich okazjach przekonuje się, że szef to też człowiek, z którym można porozmawiać na wiele tematów.

Jak zorganizować taką imprezę?

Korporacje zazwyczaj nie mają czasu, aby zająć się organizacją imprezy świątecznej, więc zlecają to zewnętrznej firmie. I nie ma w tym nic dziwnego, przecież zorganizowanie takiego eventu to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę różnice kulturowe między pracownikami danej korporacji. Na szczęście istnieją firmy i agencje, które zajmują się dokładnym planowaniem i przeprowadzeniem imprezy świątecznej. My jesteśmy jedną z nich, dlatego też zapraszamy do skorzystania z naszych usług! Co oferujemy? Dokładnie zaplanowany scenariusz imprezy, jej organizację oraz czuwanie nad jej przebiegiem. Dbamy o każdy szczegół, tak aby nic nie zakłóciło naszego eventu i żeby wszyscy pracownicy wyszli z niego zadowoleni. Rezultaty naszej pracy może potwierdzić wiele usatysfakcjonowanych firm i korporacji. Jeśli masz pytania, chcesz znać więcej szczegółów lub po prostu potrzebujesz pomocy w organizacji imprezy świątecznej dla swoich pracowników, napisz do nas, a na pewno Ci pomożemy. Organizowaliśmy już wiele eventów dla naprawdę dużych grup, więc nie ma dla nas rzeczy niemożliwych.

Menu cateringowe

Choć forma imprezy w wielu firmach różni się od typowej wigilii pracowniczej, mimo wszystko potrawy pozostają takie same. Wiele osób pyta o klasyczne dania bożonarodzeniowe, nawet obcokrajowcy, którzy pracują w polskich oddziałach wielu korporacji chętnie próbują typowo polskich potraw. Dlatego też w menu eventów świątecznych znajdziemy wiele tradycyjnych potraw kuchni polskiej.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z trendów jakie współcześnie panują w świecie kulinariów, dlatego poza klasycznymi daniami wigilijnymi serwujemy wiele innych potraw. Naszym celem jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Dbając o ekologię, staramy się, aby przygotowywane potrawy opierały się na świeżych produktach sezonowych. Zawsze bierzemy pod uwagę, że pewna część zaproszonych gości to weganie i wegetarianie, więc zapewniamy menu przygotowane z myślą o takich osobach. Ponadto, wiele osób zmaga się z różnymi alergiami pokarmowymi i dba o trzymanie się ścisłej diety – dla nich też musi się coś znaleźć w menu cateringowym. W większych korporacjach, gdzie pracują obcokrajowcy, często bierze się pod uwagę ich pochodzenie oraz zwyczaje żywieniowe i mając je w pamięci, przygotowuje się odpowiednio dobrane potrawy. Tak zróżnicowane menu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i nikt nie wyjdzie z takiej imprezy głodny i rozczarowany.

Uczestnicy eventów firmowych oczekują też, że wszystkie potrawy nie tylko będą dobrze smakowały, ale też, że będą się prezentowały równie dobrze. Dlatego tak ważna jest dbałość o aspekt wizualny potraw – im lepiej będą wyglądały, tym lepsze wrażenia odniosą uczestnicy. Niektóre firmy decydują się na włączenie do programu imprezy świątecznej warsztatów kulinarnych – są one szczególnie ciekawe, kiedy uczymy się przygotowywania potraw pochodzących z krajów naszych współpracowników lub kiedy to oni uczą się przygotowywać polskie potrawy. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przygotowywanie przykładowych potraw na żywo przez wykwalifikowanych kucharzy, tak aby uczestnicy mogli się zapoznać z całym procesem.

To już czas!

Jeśli chcesz zorganizować Christmas Party, wigilię pracowniczą, imprezę na koniec roku, czy też inny rodzaj eventu kończącego ten rok pracy, nie zostało Ci dużo czasu. W praktyce w grudniu zostają nam niecałe trzy tygodnie pracy i planowania, a jak wiadomo czas płynie bardzo szybko, szczególnie w tym okresie. Biorąc pod uwagę, że organizując jakąkolwiek imprezę trzeba pomyśleć o rezerwacji odpowiedniego lokalu, przygotowaniu zróżnicowanego menu oraz rozplanowaniu i zorganizowaniu całego przebiegu imprezy, czasu jest naprawdę niewiele. Tak naprawdę nadchodzące dni to ostatni moment na zorganizowanie eventu świątecznego.

decor